Zdroje

Elektrické hrazení tvoří několik částí a pouze správná funkce každého z nich zaručí stoprocentní výsledek.

Výběr zdroje pro elektrický a ostatních součástí ohrady se řídí především druhem zvířat, délkou ohrady a přístupným zdrojem el. energie – možností využít síťového napětí 230V. Zdroj dodává impulsy, které jsou vedeny na ohradu. Vodič ohrady musí být  k nosným sloupkům připevněn na izolátorech, aby nedocházelo ke ztrátám energie. Důležité je kvalitní uzemnění, protože zem je také jednou z důležitých  částí, přes kterou se uzavírá obvod - živý vodič zdroje – ohrada – zvíře – zem – zemnící vodič zdroje. Pouze za předpokladu, že všechny tyto části fungují spolehlivě, dojde ke správnému výboji. Jeho intenzita je úměrná výkonu zdroje – dodávané energii a udává se v Joulech. Zdroj zajišťuje, aby impuls byl dostatečný, musí být ale pouze takový, aby byl pro zvíře bezpečný, tj. přiměřeně krátký – 0,1 vteřiny a mezi jednotlivými pulsy musí být prodleva 1 vteřina, aby byla možnost se od ohrady vzdálit. Minimální hodnota napětí, při kterém dochází k elektrickému šoku je 2000-3000V. Tuto hodnotu je třeba naměřit na nejvzdálenějším místě ohrady od zdroje impulsů! U velkých zvířat – skot a ovce, by měla být minimální hodnota napětí 3000 – 3500 V. Při nižším napětí se energie pulsu ze zdroje neuplatní a k elektrickému šoku nedojde. Nesmí však být překročena max. hodnota přípustného napětí 10 000V Hodnota napětí je však rozhodující jenom do té míry, že je předpokladem pro přenos energie obsažené v impulsech do ohrady. Rozhodující je energie (síla úderu) impulsu. Z tohoto hlediska je třeba přihlédnout k citlivosti – vnímavosti různých zvířat na el. proud. Velmi citlivá zvířata jsou kůň, pes, kočka, králík, drůbež, prase domácí … cca do 2,5 J Méně citlivá zvířata jsou ovce, skot, kozy, lamy, černá a spárkatá zvěř … od 3 J výše.Vůbec nejsilnější zdroje je třeba použít pro ovce, neboť jsou pro své rouno na impulsy nejméně citlivé. Minimální vybíjecí energie by měla být 4 J a více, v závislosti na provozních podmínkách To znamená, že i pro malou, přenosnou ohradu pro několik ovcí, je nutné použít zdroj odpovídajících parametrů.

Pokud je pastvina v blízkosti zdroje 230V  vždy se vyplatí použít   síťový zdroj  , protože zde je nejlepší poměr mezi výkonem a cenou pořizovací i provozní. Nejvíce používané jsou zdroje SZ5, SZ10 a SZ30 právě pro svoji nízkou pořizovací cenu.

Pokud nemáme k dispozici síťové napětí, musíme použít  zdroj bateriový . Problém je ve výměně baterií a jejich náhradě po dobu nabíjení. Nejmenší odběr má zdroj BZ5, který pracuje v rozmezí napájení 9-12V. Dále musíme dbát na to, aby nedošlo k úplnému vybití baterie. 

Všechny zdroje řady BZ mají možnost napájení také z 230V pomocí síťového adaptéru, popřípadě solárním panelem. Po dobu provozu zdroje ze síťového adaptéru nelze tímto adaptérem z bezpečnostních důvodů zároveň dobíjet akumulátor.

Speciální kategorií jsou zdroje řady  COMBI . Jsou napájené ze sítě 230V a pro případ výpadku jsou zálohovány akumulátorem, který zaručuje provoz po dobu minimálně 10ti hodin. Na rozdíl od zdrojů řady BZ.. je akumulátor stále dobíjen a při výpadku sítě se automaticky přepojí .  Dále mohou být vybaveny dálkovým hlášením poruchy, popřípadě pagerem nebo GSM modulem.Používají se převážně v ZOO nebo tam, kde nesmí nastat přerušení funkce zdroje při výpadku sítě – ochrana pasoucích se stád před vlky apod. Veškeré zboží můžete zakoupit v naší prodejně nebo e-shopu.