Pro psy

Pro psy lze použít, stejně jako pro ostatní zvířata klasický  elektrický ohradník  nebo ohradník elektronický - elektronický obojek. Obě řešení mají své výhody i nevýhody. Společnou výhodou je pořizovací cena, která je v obou případech nižží, než stavba klasického plotu. Na ostatních okolnostech pak záleží, zda je vhodnější zvolit ohradník elektrický - dotykový nebo ohradník elektronický - neviditelný. 

 Rozdíly mezi elektrickým a elektronickým ohradníkem

 
  Elektronický ohradník       Elektrický ohradník 
 Působí pouze na psa, který má na krku přijímací obojek. Na ostatní zvířata a lidi nepůsobí.  Působí na všechna zvířata i lidi, kteří se jej dotknou. Nevhodné zejména pokud se ve vymezeném prostoru pohybují malé děti.
Každé zvíře musí mít svůj přijímací obojek. V případě většího počtu zvířat se zvyšují náklady. Nezáleží na počtu zvířat. Při jejich větším počtu vhodnější řešení.
 Při uložení anténního drátu do země není ohradník viditelný. Esteticky vhodnější řešení, zvíře však zpočátku nechápe, proč dostalo ránu.  Ohradník je vždy viditelný. Pro rychlá zvířata včetně psů je navíc třeba volit výrazné vodiče, popřípadě zprvu navěsit různé třepetalky, aby si pes na ohradník zvykl.
Anténní drát musí vždy tvořit uzavřený okruh, který vychází ze zdroje a zase se k němu z druhé strany vrací. Nelze například "vynechat" jeden úsek plotu když potřebujeme, aby tudy pes mohl procházet.  Vodiče ohradníku nemusí tvořit uzavřený okruh, stačí je napájet jen z jedné strany. "Vynechaný" úsek plotu lze potom snadno realizovat tak, že se k němu přivede vodič z jedné strany a ukončí, kus dál se přivede z druhé strany druhý vodič a ukončí, pořípadě se použije izolovaný vodič a v místě vynechaného úseku se zahrabe do země.
Výstavba je obvykle jednodušší. Není třeba uzemnění, izolátorů, sloupků, řešit brány apod., nikde není vysoké napětí. Výstavba bývá pracnější, je třeba více komponent. Někdy může být náročnější zajistit řádné uzemnění.
Zvíře se nemůže přiblížit až k anténnímu drátu. Přijímací obojek reaguje (nejprve zvukovou výstrahou, pak elektrickou stimulací) v určité vzdálenosti od drátu. To může někdy působit problémy, např. když se drát musí vést za kotcem, který je na kraji pozemku (pes se nedostane do kotce) nebo když je plot blízko stavení (pes nemůže procházet tímto úzkým průchodem). Zvíře se může přiblížit až na dotek k vodiči ohradníku. Odpadají tedy uvedené problémy. U malých pozemků se v případě zřízení tohoto ohradníku nezmenšuje výběh pro zvířata.
 Díky výše uvedené vlastnosti není možné přesně vymezit ohraničení -například kolem jednotlivých záhonů nebo jiných prvků zahrady nebo přesně řešit drobné požadavky, dané dispozicí a členěním pozemku ("zakázané" pásmo kolem vedeného drátu se i v případě jeho vytvarování stejně nakonec "slije" v souvislou oblast, kam se zvíře nedostane).  Vzhledem k tomu, že zvíře se může dostat až k vodiči, je možné přesnější vymezení hranice pro jeho pohyb.
Díky dodávce "Vše v jedné krabici" je  jednodušší objednání ohradníku. Maximálně se přiobjedná drát pro prodloužení nebo další obojky pro další psy.  Vzhledem k většímu počtu jednotlivých položek a mnoha variantám řešení je objednání složitější, skýtá zas více možností provedení. Připravili jsme pro vás příklady nejpoužívanějších komponentů potřebných k sestrojení funkčního ohradníku pro psy.